Şehiter Cihan Namlı Caddesi No: 12/A Mecidiyeköy

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Günümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini alan bilgisayarları hemen hemen her ev ve işyerlerinde görmek mümkün. Birçok işimize hızır gibi yetişen bu teknolojik cihazlar ile işlerimizi kolaylaştırabiliriz. Bilgisayarların olmadığı zamanlarda özellikle iş yerlerinde çalışan personellerin kağıtlarla başı oldukça dertteydi fakat ürünün kullanımı günümüzde yaygınlaştığından dolayı bu sorundan ortadan kalkmış oldu.

Her şeyin güzel tarafı olduğu gibi kötü tarafları da vardır. Bu durum bilgisayar ve laptoplar içinde geçerlidir. Bu tür teknolojik cihazların yavaşlayıp donması bu kötü durumlara örnek verilebilir. Bu sorunun ortaya çıkmasındaki asıl sebep yazılım sal ve donanımsal sorunlardır. Bu tür sorunlardan kurtulmak için bilgisayarı düzenli aralıklarla hızlandırmamız gereklidir. Bu işlemi yapmak için bilgisayar ve laptop tamiri yapan firmalar işimizi oldukça görecektir. Fakat ne yazık ki düzenli yapılan hızlandırmalar bile cihazın yavaşlama ve donma sorununu gidermemektedir. Bu işlemlerin yanı sıra bilgisayarın içinde bulunan donanımları da temizlememiz gereklidir. Bu donanımların nasıl temizleneceğini aşağıda bulunan yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayarın İçi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarların nasıl temizleneceğine geçmeden önce belirtmeliyim ki çok uzun süre güç kaynağında bulunan fişler sistemin oldukça ısınmasına sebebiyet vermektedir. Bu ısınan sistem bilgisayarın performansını da düşürecektir. Bu sorunla karşılaşmamak için ara ara bilgisayarımızı gün kaynağında bulunan fişten çekmeliyiz.

Fanlar bilgisayarların olmazsa olmaz donanımlarından biridir. Hızla ısınan sistemlerin soğutulması için fanlar kullanılmaktadır. Bu fanların kirli olması pervanelerinin yavaş dönmesine sebebiyet verecektir. Bu durumla karşılaşmamak için bilgisayar temizlenirken silinecek olan ürünlerden biri olan fanları temizleyerek işe koyulabilirsiniz. Tabi bunu yapmanız için kasayı açıp donanımın vidalarını sökmeniz gereklidir. Bu işlem yapılırken genellikle fiber bezlerin kullanıldığını da söylemeden geçemeyeceğim.

Fanları temizledikten sonra süpürge yardımıyla köşe taraflarda olan tozları rahatlıkla alabilirsiniz. Bu işlemden sonra ana kart ve ekran kartını yerinden sökerek bir kuru bezle donanımların üzerinde bulunan tozları temizleyiniz. Ekran kartını yerine taktıktan sonra ramide aynı şekilde temizleyip donanımda bulunan dişleri silgi yardımıyla silerek ramin performansını arttırabilirsiniz. Bu donanımları yerine takarken dişlerin kırılmamasına da özen gösteriniz.

Geriye kalan donanımları aynı şekilde kuru mendille temizleyerek yerine yerleştiriniz. Bu işlemleri sırasıyla yaparak bilgisayarınızın eskisinden daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yapılan temizlik her ne kadar bilgisayarın performansını arttırıp arttırmadığı tartışılsa da temiz bir ortamda çalışmak herkes ister. Bu işlemleri yapmakla vakit kaybetmeyen kullanıcılar bilgisayar ve laptop tamiri yapan firmalarla iletişime geçebilir. Mecidiyeköy telefon ve donanım konularında birçok konuda kullanıcılarına hizmet veren firmamızla sizlerde iletişime geçerek her türlü tamir, temizleme gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer Bloglarımız

Siz Yorulmayın Biz Sizi Ararız! iphone tamiri nasıl yapılır öğrenin hemen

Bilgilerinizi Verin Biz Sizi Arayalım.


telefon tamiri tamir edilsin