Şehiter Cihan Namlı Caddesi No: 12/A Mecidiyeköy

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri bilgisayarın donması veya yavaşlaması geliyor. Bu sorun kullanıcıların canını oldukça sıkmakla beraber yapılan iş deki hevesi de oldukça kaçırmaktadır. Bu gibi sorunların başlıca nedeni var olan sisteminizin kötü olma durumu geliyor. Bilgisayarın eski olmasının yanı sıra bakımının yapılmaması da yavaşlığın başlıca sebeplerindendir. Bu sorunu gidermek için illaki bilgisayar tamiri, laptop tamiri yapan firmalara gerek yoktur. Biz kullanıcılarda bu sorunu gidermek için birtakım işlemler gerçekleştirebiliriz. Bu işlemlerin neler olduğunu detaylı bir şekilde aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları Windows 7 2019

Masaüstüne eklenen yüksek çözünürlüklü resimler bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaktadır. Sade düz renkleri masaüstümüzde kullanarak bu sorundan kurtulabiliriz.

Virüsler kullanıcıların hiç haz etmediği yazılımlardır. Bu kötü niyetli yazılımlar bilgisayarın donmasına sebep olmaktadır. Bu sorunu bir antivirüs programı edinerek ve düzenli olarak taramalar yaparak bilgisayarın donmasını ve yavaşlamasını engelleyebiliriz.

Bilgisayarda temizlenmeyen iç donanım birimleri yavaşla işlevini kaybedecektir. Düzenli olarak bilgisayarın donanımlarını temizleyerek bu sorundan kurtulabiliriz.

Şarj aletinin cihazda takılı kalması sistemin hızla ısınıp yavaşlamasına sebebiyet verecektir. Sarj aletini düzenli aralıklarla takarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Aynı zamanda sırasıyla güç seçenekleri, güç planı, güç tasarruf alanına tıklayarak da cihazın hızlı şarj bitmesini engelleyebiliriz.

Hardiskin oldukça fazla dosya içermesi daha fazla güç tüketimine sebebiyet vermektedir buda doğrudan sistemin yavaşlamasına neden olacaktır. Hardiskteki gereksiz dosyalardan arınarak ve disk de en az %25lik boş alan bırakarak sistemin hızlı çalışmasına olanak verebilirsiniz.

Benimde sıklıkla kullandığım CCleaner programını indirerek disk deki gereksiz dosyaları silebilir aynı zamanda kayıt defterindeki girdileri ve hataları da giderebilirsiniz. Üstelik başlangıç alanına gelerek bilgisayarın açılışında gereksiz olarak çalıştırılan programları kapatarak sistemin açılışta hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Başlattan çalıştır alanına gelerek sırasıyla “temp” ve “%temp%” yazarak bu alandaki dosyaları silin. Sildiğiniz dosyalar sonucunda sürücülerinizde boş alan boyut sayısını arttırmış olacaksınız.

Eksik ve güncel olmayan sürücüler bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyet verebilmektedir. IObit Driver Booster programını indirerek otomatik olarak eksik sürücülerinizi yükleyebilir veya güncelleştirebilirsiniz.

Ana kartınız overclock desteği veriyorsa sisteminizi laptop tamiri yapan firmalardan overclock yaptırabilirsiniz. Overclock yapılan sistemlerde işlemci daha hızlı çalışacak buda daha hızlı sistem demektir.

Sisteminizde disk temizleme ve disk birleştirme işlemlerini yaparak da bilgisayarın donmasını engelleyebilirsiniz.

Yukarıdaki belirtilen maddeleri teker teker bilgisayarınıza uygulayarak yavaşlama ve donma sorunlarından büyük oranda kurtulabilirsiniz. Yukarıdaki maddeleri uyguladığınız taktirde herhangi bir sonuç alamıyorsanız bu konuda laptop tamiri yapan tamir edilsin firmamız sizlere en iyi hizmeti vermekten mutluluk duyacaktır. Sektörde 15 yılını tamamlayan firmamız laptop tamirinin yanı sıra Apple servisi, veri yedekleme, oyun konsolu tamiri gibi hizmetlerde vermektedir.

Benzer Bloglarımız

Siz Yorulmayın Biz Sizi Ararız! iphone tamiri nasıl yapılır öğrenin hemen

Bilgilerinizi Verin Biz Sizi Arayalım.


telefon tamiri tamir edilsin