Şehiter Cihan Namlı Caddesi No: 12/A Mecidiyeköy

Macbooklarda Isınma Sorunu

Macbooklarda Isınma Sorunu

MacBooklarda son yıllarda karşılaşılan sorunlar arasında cihazın hızla ısınması geliyor. Bu sorundan birçok ürün sahibi mağdur durumda. Sorunu ortadan kaldırmak için her ne kadar Apple MacBook tamiri yapan firmalar düşünülse de bu sorunun oluşmasındaki en büyük sebep son günlerde Apple tarafından gelen güncellemelerdir. Fan kontrolünün sistem tarafından yapılması ve güncellemelerin bu hizmeti yavaşlatması sonucu çoğu cihazlarda ısınma sorunuyla karşılaşılmıştır. Peki bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapılması gerekiyor? Bu soruya yanıt bulacak yazımızı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Macbook Isınma Sorunundan Nasıl Kurtulabiliriz?

İş dünyasının vazgeçilmez ürünlerinin yapımcısı olan Apple ürettiği Macbook ürününde son günlerde birtakım sorunlar gözlemlenmiştir. Geçtiğimiz aylarda güncellemeler yapılmadan önce kullanıcılara güzel bir kullanım sağlayan bu ürün sonrasında macOS High Sierra güncellemesiyle biz kullanıcılara birtakım sorunlar yaşattı. %30'luk render düşmesi, fazla ısınma gibi sorunlar gözlemlenen cihazda sorunun kaynağı olarak fan gösteriliyor. Cihazda Chrome, Tidal gibi yüksek işlemci tüketen uygulamalar işlemciyi zorlamaktadır. İşlemci fazla yorulduğunda ortaya birtakım ısınmalar çıkacaktır. Bu ısınmaları bertaraf edemeyen fanlar hem cihazın performansının düşmesine hem de fanların ömrünün azalmasına sebep olmaktadır. Güncelleme yapılmadan önce işlemci ısınması durumu gözlemlendiğinde fanlar ısınmalar sorasında direk olarak devreye girmekteydi fakat yeni güncellemelerden sonra %70'lik ısınmada da bile fanlar devreye girmemektedir. Bu sorunla karşılaşmamak için fan kontrolünü yapmak yine biz kullanıcılara düşüyor.

Yine Apple'ın macOS için geliştirdiği iStat isimli uygulamayla fan kontrolünü rahatlıkla yapabiliriz. Yüksek işlemci yiyen uygulamalarda iStat uygulamasıyla doğru kullanım yapıldığında ortalama işlemci sıcaklığı %45'in üzerine çıkmamaktadır. Isı sıcaklığı her ne kadar az olursa cihaz performansı o kadar çok artacaktır.

Uygulama üzerinden fanların kontrolünün bizde olması gerçekten çok iyi bir şey fakat bu kontrolün iyi yapılmaması sonucunda cihazın kullanım ömrünün azalacağı ön görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre fanın en fazla 4.500 rpm seviyelerinde olması kullanıcılara ideal bir kullanım sağlayacaktır. Yapılan araştırmaya uyulduğu taktirde hem fan ömrü artacak hem de cihazımın ömrü artacaktır. Peki uygulama da bu işlem nasıl yapılıyor? dilerseniz bu sorumuzu aşağıda yanıtlayalım.

Macbook iStat Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Bizlere cihazla ilgili geniş bilgiler sunan iStat uygulamasını cihazımıza indirdikten sonra menü alanından Sensor ardından Fans alanına tıklayın. Daha sonra karşımıza çıkan alandan Edit Fan Rules alanına gelerek rpm değerini 4.500 seviyelerine getirip kaydedin. Son olarak Sensor Fans alanından profili kaydedin. Bu yapılan işlemler sonrasında fan seviyeleriniz en fazla 4.500rpm seviyelerde işlem yapacaktır böylelikle fan ömrünüzde artış gözlemlenecektir.

iStat uygulaması işlemci haricinde ram, batarya, ağ kullanımı gibi konularda da biz kullanıcılara bilgiler sunmaktadır. Üstelik kullanıcılara deneme süreside tanıyan uygulama gerçekten de denenmesi gereken uygulamaların başında geliyor.

Benzer Bloglarımız

Siz Yorulmayın Biz Sizi Ararız! iphone tamiri nasıl yapılır öğrenin hemen

Bilgilerinizi Verin Biz Sizi Arayalım.


telefon tamiri tamir edilsin